Smrtni slučaj osobe predstavlja psihički i emocionalno tešku situaciju za bliske članove obitelji i prijatelje. No iako je to vrijeme tuge, stresa i šoka, one koji su odgovorni za proceduru, čeka mnoštvo stvari koje treba obaviti u kratkom vremenu. Kako bi se što lakše, barem s te strane, prebrodilo to razdoblje, donosimo hodogram aktivnosti koje morate učiniti.
Postupak kod smrtnog slučaja
Postupak prijave smrtnog slučaja razlikuje se ovisno o tome je li osoba preminula u stanu/kući ili zdravstvenoj ustanovi.
Smrtni slučaj u stanu ili kući
Kada se dogodi smrtni slučaj u stanu ili kući, potrebno ga je prijaviti u što kraćem roku i bez odgađanja. Smrt su dužne prijaviti osobe koje su živjele u zajednici s umrlom osobom, srodnici ili susjedi, a ako takvih nema svaka osoba koja za nju sazna.
Postupak je sljedeći:
Potrebni podaci:
ime i prezime preminule osobe
dob
adresa na kojoj se tijelo nalazi
ime i prezime osobe koja prijavljuje smrt
kontakt telefon
Činjenica smrti prijavljuje se u roku od tri dana matičaru na čijem je području smrt nastupila ili gdje je umrli nađen. Popis matičnih ureda potražite na stranicama Ministarstva uprave
Smrtni slučaj u zdravstvenoj ustanovi
Ako smrt nastupi u zdravstvenoj ustanovi potrebno je:
ugovoriti pojedinosti prijevoza, opreme i ukopa s ovlaštenim pogrebnim poduzećem ili prijevoznikom ili posmrtnom pripomoći ili se obratiti ovlaštenom pogrebnom poduzeću, pogrebnom prijevozniku ili posmrtnoj pripomoći.